Budowa gitary klasycznej i akustycznej

Gitara klasyczna to instrument strunowy, zaliczany do grupy instrumentów szarpanych. Do gitar klasycznych zakłada się struny nylonowe, ponieważ gryf nie posiada pręta napinającego, natomiast do gitar akustycznych zakładane są struny metalowe. Często początkujący gitarzyści, mówią że mają w gitarze klasycznej 3 struny metalowe i 3 nylonowe, jednak jest to nieprawdą, ponieważ to że struny mają owijkę, to nie oznacza, że są to struny metalowe. Ponadto gryf w gitarach klasycznych jest nieco szerszy niż w gitarach akustycznych, czy elektrycznych. Zatem budowa gitary klasycznej nieznacznie różni się od gitary akustycznej.

-Zobacz gitary w sklepie RIG EXPERT

Pierwotnie uznawano, że gitara klasyczna jest instrumentem koncertowym, na którym dobry gitarzysta potrafi zagrać linę basu i melodię jednocześnie. Gitara akustyczna była najczęściej wykorzystywana, jako instrument akompaniamentujący, jednak w dzisiejszych czasach się to nieco zmieniło i jest wielu wirtuozów gitary akustycznej.

Ponadto obecnie w gitarach klasycznych i akustycznych stosuje się różnego rodzaju przystawki, dzięki czemu można gitarę podpiąć bezpośrednio do wzmacniacza.

Budowa gitary klasycznej

budowa gitary klasycznej
  1. klucze (śrubki, stroiki)
  2. główka gitary
  3. siodełko
  4. progi
  5. gryf
  6. pudło rezonansowe
  7. otwór rezonansowy
  8. mostek