Kształty gitar akustycznych – różne oblicza tych popularnych instrumentów

Kształty gitar aktustycznych

Czy dobór gitary akustycznej jest łatwy? Okazuje się, że nie do końca, bowiem istnieją różne rodzaje tych instrumentów – a każdy z nich sprawdza się najlepiej w konkretnych warunkach i okolicznościach. Jakie podstawowe kształty instrumentów można wyróżnić? Czym się cechują?

Gitara akustyczna – najbardziej znany instrument na świecie

Trudno zaprzeczyć, że gitara akustyczna należy do jednych z bardziej rozpoznawalnych instrumentów. Jej dźwięki usłyszeć można w utworach muzycznych różnych gatunków. Bez względu na to, czy w piosenkach umieszczane są gitarowe partie solowe, czy też gra na instrumencie stanowi wypełnienie harmonii melodycznej, gitara zdecydowanie nadaje dziełu muzycznemu konkretnego charakteru. O tym, jakie emocje wzbudzają jej dźwięki oraz jaką funkcję pełnią w danym utworze, decyduje przede wszystkim jej rodzaj. Dobór kształtu gitary decyduje między innymi o:

Gitara gitarze nierówna, czyli w jaki sposób dobrać instrument dla siebie

W sklepach muzycznych można kupić wiele rodzajów gitar – i wcale nie chodzi tutaj o oczywisty podział na klasyczne, akustyczne i elektryczne. Choć tzw. akustyk jest jednym z bardziej powszechnych wyborów, czasem trudno zdecydować się na konkretny model – zwłaszcza jeśli jest się na początku muzycznej drogi.

Gitary akustyczne różnią się od siebie między innymi materiałami, które wykorzystuje się w ich produkcji, dokładnością wykonania, wielkością oraz kształtem. To właśnie ten ostatni aspekt odgrywa niemałe znaczenie w późniejszej satysfakcji z używania instrumentu. Każdy z kształtów ma bowiem swoje plusy i minusy, o których warto wiedzieć, by dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.

Podstawowe kształty gitar akustycznych

Choć klasyfikacja gitar akustycznych ze względu na ich kształt nie jest wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, da się wyszczególnić najbardziej podstawowe modele. Warto jednak pamiętać o tym, że producenci dość często posługują się swoimi autorskimi oznaczeniami – dlatego właśnie typów gitar akustycznych może być wręcz nieskończenie wiele. Na stronie https://www.musicaudio.pl/gitary-akustyczne/ znajdziesz naprawdę imponujący wybór gitar akustycznych.

W celu usystematyzowania nieco wiedzy na temat rodzajów gitar akustycznych warto wyróżnić jej 6 głównych kształtów. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym, więc z łatwością da się dobrać instrument, który spełni wymagania zarówno początkującego, jak i bardziej zaawansowanego gitarzysty. Nie bez znaczenia jest tutaj także gatunek muzyczny, w którym się tworzy. Poniższe rodzaje gitar akustycznych zostały opisane od najmniejszej do największej.

Range

Gitara akustyczna o kształcie Range należy do najmniejszych instrumentów tego typu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że posiada mniejszą skalę niż jej większe siostry oraz stosunkowo małą głośność, przez co najczęściej używana jest przez osoby początkujące. Często nazywana jest wersją mini gitary Jumbo (czyli największego typu gitary akustycznej) ze względu na to, że oba rodzaje instrumentów posiadają ten sam kształt.

Parlor (Parlour)

Ogólnie rzecz ujmując gitara Parlor jest instrumentem z charakterystycznym zwężeniem na środku pudła rezonansowego (tzw. wąska „talia” gitary) oraz zaokrągleniami w górnej jego części. Nazwa nawiązuje do historii instrumentu, bowiem wykorzystywało się go na salonach w środowisku arystokratycznym („parlor” oznacza „salon”). Jest to niewielka gitara, która wydaje stonowane, jednak wyraziste dźwięki. Początkowo używali jej muzycy folkowi i bluesmani, jednak w późniejszym okresie stała się również elementem popowych brzmień. W latach 50. XX wieku była dość często wykorzystywana ze względu na jej niską cenę i szeroką dostępność.

Grand Concert

Gitara akustyczna Grand Concert jest instrumentem o średniej wielkości zaliczanym do tych bardziej „podręcznych”. Wyróżnia się dość małym rozmiarem i większą płytkością w porównaniu do modeli, których używają profesjonaliści. Z tego względu świetnie sprawdza się u młodych użytkowników – choć oczywiście nadaje się również dla bardziej doświadczonych osób. Jej zastosowanie można zauważyć w różnych gatunkach muzycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że instrument ten nie wydaje tak głębokich dźwięków jak większe „akustyki”.

Auditorium

Gitara o kształcie Auditorium posiada dość duże wcięcie w talii – dzięki czemu można rozróżnić ją od Dreadnought – i charakteryzuje się optymalnym natężeniem dźwięków, które wydaje. Wspomniane zaokrąglenia na środku pudła wpływają na jej brzmienie, dzięki czemu sprawdza się zarówno w studiu, jak i na scenie. Najczęściej używają jej muzycy jazzowi oraz bluesowi.

Dreadnought

Dreadnought należy do jednych z bardziej popularnych i uniwersalnych rodzajów gitar akustycznych. Szeroka „talia” pudła i ogólnie duży rozmiar wpływają na wyraźne i mocne brzmienie basów – w tym przypadku Dreadnought nie ma sobie równych. Dodatkowo posada on wąski gryf, dzięki któremu łatwiej jest zmieniać akordy. Gitary używają muzycy z różnych światów gatunkowych. Dowodem na popularność instrumentu może być fakt, że często był on nieodłącznym elementem słynnych koncertów unplugged.

Jumbo

Gitara tego typu wyróżnia się sporymi rozmiarami i ciężkością. Może nie sprawdzić się o osób o drobnej posturze. Oferuje jednak wysoką jakość dźwięku, obok której trudno przejść obojętnie. W Jumbo można zwrócić uwagę nie tylko na moc basów (jednak nie są one tak wyraźne jak w Dreadnought), ale także na pośrednie częstotliwości, które wysuwają się na pierwszy plan. Posiada największy i najgłębszy korpus spośród wszystkich rodzajów gitar akustycznych – co zresztą da się wywnioskować z jej nazwy.

Podsumowanie

Opisane kształty gitar akustycznych to zaledwie niewielka część tego, co można znaleźć w sklepach muzycznych. Posiadając jednak podstawową wiedzę na temat rodzajów tych instrumentów łatwiej jest dopasować odpowiedni dla siebie produkt. Warto pamiętać, by przy wyborze kierować się zarówno teoretycznymi aspektami, jak i własnymi preferencjami. Opinie innych osób mogą być przydatne, jednak indywidualne potrzeby powinny odgrywać w tym przypadku główną rolę.

Partnerem artykułu jest sklep musicaudio.pl.

Komentarze